Sıkça Sorulan Sorular

Global Enterpriser olarak vermiş olduğumuz hizmetler ile alakalı sıkça sorulan sorulara elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık.

Şirket Kurulumu

İngiltere’ye gelmeden, Birleşik Krallık tarafından tescilli Limited şirket kurmanızı ve yönetmenizi sağlayan Global Enterpriser, 14742530 şirket numarası ile 71 – 75 Shelton Street, Londra, Birleşik Krallık adresinde şirket kuruluşu ve sanal ofis hizmeti veren bir şirkettir.

18 yaşın üzerindeki herkes ve herhangi bir ülkenin vatandaşı, Birleşik Krallık’ta yaşamasalar bile Birleşik Krallık’ta iş kurabilir ve işletebilir. Sadece Global Enterpriser üzerinden online olarak, kimliğinizi ve adresinizi doğruladıktan sonra 24 saat içerisinde limited şirketinizi kurabilir, tüm dünya ile iş yapmaya başlayabilirsiniz.

Şirket kurmak için geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi ve ikamet adresinizi teyit edecek bir belge dışında başka bir belgeye gerek yoktur. Başvurunuz, kişisel ve şirket yapınızı ortaya koyacak, başvurunuzda belirttiğiniz bilgilere göre hazırlanacaktır.

Global Enterpriser aracılığıyla başvurunuzu tamamladığınızda, başvurunuz Birleşik Krallık’ın resmi şirketi ve denetim firması Companies House’a gönderilecektir. Şirketler Evi isteğinizi 24 saat içinde işleme alacak ve kurulum gerçekleşecektir.

Şirketler Evi tarafından şirket kurulumunuz başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra kurulum evraklarınız Global Enterpriser’a teslim edilir. Üyelik panelinizde bulunan Dosyalarım bölümüne kurulum evraklarınızın dijital kopyası bizler tarafından yüklenir. Eğer resmi bir işlem için kullanacaksanız, ek ücret gerekmeden kurulum evraklarınız Şirketler Evi tarafından onaylı olarak adresinize gönderilebilir.

Başvuru aşamasında herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Başvurunuz tarafımıza ulaştıktan sonra üyeliğiniz kontrol edilir ve sonrasında onaylanır. Üyeliğinizin onaylandığına dair bir e-posta tarafınıza gönderilir ve Üyelik Panel’den giriş yaparak Faturalar bölümünde şirket kurulum ücretini ve ödemeyi yapacağınız şirket banka hesabını bulabilirsiniz. Şirket kurulum ücreti EFT/HAVALE yöntemi ya da Kredi Kartı ile ödenebilir. Kredi Kartı ödemelerinde kurulum ücreti değişiklik gösterebilir.

Şirket Yönetimi

Şirketiniz için yapacağınız yapısal değişiklikleri Global Enterpriser üyelik paneliniz üzerinden hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şirket hissedar/yönetici/sekreter atama ya da görev sonlandırma, şirket faaliyet alanı değiştirme ya da ekleme, sermaye artırımı, şirket ünvan değişikliği gibi yapacağınız düzenlemeler için işlem başına ücretlendirilmeyeceksiniz.

İngiltere’deki şirketiniz için bir mali müşavir ile çalışmak zorunda değilsiniz. Şirketiniz için tayin ettiğiniz yöneticiniz şirketin herşeyinden sorumlu olduğu gibi muhasebe kayıtlarından da sorumludur. Ancak profesyonel bir hizmete ihtiyaç duyduğunuzda bir mali müşavir ile çalışabilirsiniz.

Şirketiniz kurulduktan sonra, eğer bir mali müşavir ile çalışmak istemezseniz, sizin için ücretsiz olarak bir muhasebe takip programı sağlıyoruz. Web tabanlı bu program ile müşteri ve tedarikçi hesapları oluşturabilir, fatura kesip müşterilerinize gönderebilir ve giderlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Detaylı raporlama sistemi ile bilanço tablonuz, kâr ve zarar tablonuz, vergi özetiniz gibi önemli verilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

İngiltere’deki şirketinizin en büyük avantajlarından biri K.D.V. muafiyetidir. Eğer yıllık cironuz 2.000.000₺’nin altında ise K.D.V. ödemenize gerek olmadığı gibi faturalarınızda müşterilerinize %20 oranındaki bu vergiyi yansıtmayabilirsiniz. Ancak bu muafiyet tamamen gönüllülüğe tabiidir. Dilerseniz Vergi Numarası için başvurabilir ve Katma Değer Vergisi ödeyebilirsiniz.

İngiltere’deki şirketiniz için her mali yıl sonunda net kârınızın %19 oranını Kurumlar Vergisi olarak ödemeniz gerekmektedir. Şirketiniz adına yapacağınız her maliyeti gider olarak gösterebilir ve kurumlar verginizi mümkün olduğunca minimum seviyede tutabilirsiniz.

Kara Para Aklamayı Önleme yönergilerine göre şirketiniz Birleşik Krallık hükümeti tarafından her zaman denetlenebilir. Ancak yıllık cironuz 15.000.000₺’nin altında ise, şirketiniz bir “mikro işletme” olarak değerlendirilecektir. Bu sayede mikro olmayan şirketlere göre muhasebe kayıtlarınızı daha basit bir şekilde tutabilirsiniz.

Kimlik ve Adres Doğrulaması

Başvuru formunu doldurduktan sonra, kişisel bilgileriniz ve şirket yapınızı gösteren bilgiler ile birlikte İngiltere Şirketler Evi’ne başvurulur. Ancak başvurunuz direkt işleme alınmadan önce bir uygulama yardımı ile bu kuruluşu sizin yaptığınızı kanıtlamak için kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Bu kimlik doğrulama pasaport ya da kimlik kartınızı tanıtma, yüzünüzü net bir şekilde gösteren bir öz çekim ile birlikte birkaç güvenlik prosedürünü içermektedir. Eğer birden fazla hissedar mevcutsa ya da şirket yöneticiniz siz ya da hissedarlarınızdan biri değilse, kurulumda gösterilen tüm şahısların kimlikleri aynı şekilde doğrulanmalıdır. Bu güvenlik kontrolünü tamamladığınız takdirde şirketiniz kurulacaktır. Aksi halde kurulum gerçekleşmeyecektir.

Kimliğinizi, Credas isimli kimlik doğrulama uygulaması üzerinden doğrulayacaksınız. Bu uygulamayı Google Play üzerinden telefonunuza indirmek için buraya, App Store üzerinden indirmek için buraya tıklayınız.

Her doğrulama işlemi için Credas üzerinden tek kullanımlık bir Referans Kodu oluşturulur ve sizinle paylaşılır. Bu kodu almak için şirket kurulumunuzun başlaması gerekir. Şirket kurulumunuz başladığında, referans kodunuz sizinle paylaşılacaktır.

Tarafınıza verilecek referans kodu sonrasında, yüzünüzü net bir şekilde gösteren bir önden fotoğraf çekmeniz gerekecek. Bu öz çekimden sonra, pasaport ya da kimlik kartınızın fotoğraflarını çekip sisteme yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemlerin ardından kimlik doğrulama işlemeni tamamlanmaktadır.

Pasaport ya da ulusal kimlik kartınızı kullanmanız yeterlidir. Ancak daha hızlı onay almak için geçerli bir pasaport kullanmanızı tavsiye ederiz.

Şirket başvurunuzda belirttiğiniz ikamet adresinizi doğrulamanız gerekmektedir. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınabilecek, barkodlu Yerleşim Yeri belgesini iletmeniz yeterli olacaktır. Adres doğrulaması için adresinize herhangi bir posta gönderilmeyecektir. Doğrulama çevrimiçi olarak yapılmaktadır.

Verilen Hizmetler

Her ne kadar İngiltere’de şirket kurmak için Birleşik Krallık’ta yaşamanız gerekmese de, şirketinizin varlığı mutlaka İngiltere sınırları içinde olmalıdır. Şirket kurulumu için gerekli olan kayıtlı adresiniz Global Enterpriser şirketi tarafından sunulmakta ve kurulum paketine dahil edilmektedir.

Şirketiniz Londra’nın en prestijli lokasyonlarından biri olan Covent Garden’daki ofis adresimizde kayıtlı olacaktır. Posta Kutunuzun açık adresi şöyledir:

71-75 Shelton Street, London, Greater London, United Kingdom, WC2H 9JQ.

Birleşik Krallık yasalarına göre şirket yöneticilerinin kişisel ve adres bilgileri halka açık olmalıdır. Global Enterpriser olarak yöneticiniz için şirketinizin kayıtlı olduğu adresi hizmet adresi olarak gösteriyor ve yöneticiniz adınıza gelecek resmi postaları kabul edip ücretsiz olarak dijital ortamda size teslim ediyoruz.

Şirketinize Şirketler Evi ya da Gümrük ve Maliye Bakanlığı gibi resmi kurumlardan gelen postaları teslim alıyor ve aynı gün içinde Global Enterpriser olarak dijital ortamdan size gönderiyoruz.

Dijital Posta hizmeti, şirketiniz ya da yöneticiniz adına gönderilen resmi tebligatları içermektedir. Mektup dışındaki, küçük zarflardan yüklü tüm gönderilere kadar olan kargolar için Kargo Yönlendirme hizmeti almanız gerekmektedir. Bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Her ne kadar Birleşik Krallık tarafından tescillenen şirket numaranız ile internet üzerinden banka ve sanal pos hesabı açabilseniz de çoğu zaman bulunduğunuz ülke şirketiniz ile ilgili evrakları noter onaylı olarak talep edebilir. Böyle bir durumda Onaylı Evrak Hizmeti alabilir ve şirket evraklarınızı adresinize İngiltere Şirketler Evi tarafından onaylı olarak gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Banka Hesapları ve Ödemeler

Kesinlikle! İngiltere’de kurulan bir şirketin İngiliz bankaları ile çalışma gibi bir zorunluluğu olmadığı için, ister Türkiye’de isterseniz tüm dünya ülkelerinde şirketiniz için banka hesabı açabilirsiniz. Bunun için noter onaylı kurulum evraklarınız gerekebilir. Ancak şirketinizi kurduktan sonra Global Enterpriser olarak tüm para birimlerinde ödeme alıp gönderebileceğiniz Wise Kurumsal hesabınızı açmanız için sizinle WhatsApp üzerinden görüşerek yardımcı oluyoruz.

Dünya’nın en çok tercih edilen dijital bankacılık hizmeti olan Wise, şirketiniz için tüm para birimlerinde ödeme almanızı ve göndermenizi sağlamaktadır. Üstelik İngiliz Sterlini, Türk Lirası, Euro ve Dolar hesaplarınız için yerel banka hesabı ve IBAN numarası sağlayarak SWIFT işlemi gerçekleşmeden hızlı ve masrafsız bir şekilde ödeme almanızı sağlamaktadır. Örneğin her ne kadar şirketiniz İngiltere’de kurulmuş olsa dahi, şirketiniz adına Türk Lirası için TR ile başlayan bir IBAN numarası atanır ve Türkiye’deki müşterilerinizden hızlı bir şekilde, yabancı para transferi kategorisine girmeden, ödemelerinizi alabilirsiniz.

Wise Kurumsal hesabınızı açmanız için yalnızca bir kereliğine mahsus 45 İngiliz Sterlini değerinde bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeyi kredi / banka kartınızla yapabilirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra şirket yöneticinize ait pasaport / kimlik kartı fotoğrafını sisteme yüklerek güvenlik prosedürünü tamamlamanız gerekmektedir. Genelde aynı gün hesabınız açılmakla beraber, yoğunluğa göre hesabınızın onaylanması 3 iş gününü bulabilir. Kurulum ücretinin dışında, Wise hesabınızda aynı para birimlerinde alacağınız ödemeler için bir kesinti söz konusu olmaz. Ancak Wise dışındaki farklı hesaplara para gönderirken Wise işlem ücreti kesebilir.

Hesabınız onaylandıktan sonra fiziksel banka kartı siparişi verebilirsiniz (Wise, Türkiye’ye kart gönderimi yapmamaktadır. Kayıtlı şirket adresine kartınızı sipariş edip Türkiye’ye yönlendirilmesini talep edebilirsiniz. Yönlendirme için aktif Kargo Yönlendirme Hizmeti’ne sahip olmanız gerekir). Dilerseniz kartınız ulaşmadan online olarak kartınızı kullanmaya başlayabilir ya da fiziksel karta ek olarak sanal kartlar oluşturabilirsiniz (Sanal kart hizmetinden yararlanmak için öncelikle fiziksel kart siparişi verilmelidir).

Elbette! Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde kullanabilirsiniz. Ancak her ay toplam 200 GBP’ye (veya diğer para biriminde eş değeri) kadar iki ücretsiz çekim hakkınız vardır. Aylık daha fazla bir tutar çekmek istediğinizde, Wise işlem başına %1.75 oranında komisyon kesecektir. Fakat temassız ya da online ödemelerde herhangi bir komisyon kesimi söz konusu değildir.

Şirketiniz kurulduktan sonra Global Enterpriser olarak, müşterilerinizden kredi ya da debit kartları aracılığı ile online ödeme alabileceğiniz, dünyanın en çok tercih edilen sanal pos tedarikçisi olan Stripe hesabınızı ücretsiz bir şekilde açıp teslim etmekteyiz. Stripe ile tüm para birimlerinde ödeme alabilirsiniz.

Stripe hesabınız tamamen ücretsizdir. Ancak alacağınız ödemeler için Stripe işlem başına komisyon kesmektedir. Bu komisyon oranı %2.9 + 2.5₺’dir. Örneğin, müşterinizden 100₺ tutarında bir ödeme aldınız. Bu ödemenin 5.4₺’si Stripe tarafından kesilir ve hesabınıza 94.6₺ gönderilir.

Stripe hesabınızdaki her ödeme 7 gün boyunca Stripe tarafından tutulur ve 7. günün sonunda Stripe hesabınıza bağladığınız banka hesabınıza yatırılır. Bu işlem otomatik gerçekleşmektedir.

Her ne kadar Stripe şirket bilgilerinizi İngiltere Şirketler Evi’nden otomatik çekip hesap kurulumunu dakikalar içinde yapsa dahi, bazı durumlarda Stripe şirketinizi manuel doğrulamak için yöneticinize ait pasaport / kimlik kartı fotoğrafı isteyebilir. Bu belgeyi Stripe hesabınızdaki ilgili alanlara yükledikten sonra ödemeleriniz banka hesabınıza gönderilecektir.

Stripe API ya da hızlı entegrasyon araçları ile websiteniz ya da uygulamanız üzerinden ödeme alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için: Stripe API adresini ziyaret edebilirsiniz.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Canlı Destek
1
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Scan the code
Global Enterpriser
Merhaba! Yardımcı olmamızı ister misiniz?