Sıkça Sorulan Sorular

Global Enterpriser olarak vermiş olduğumuz hizmetler ile alakalı sıkça sorulan sorulara elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık.

Şirket Kurulumu

İngiltere’ye gelmeden, Birleşik Krallık tarafından tescilli Limited şirket kurmanızı ve yönetmenizi sağlayan Global Enterpriser, 14742530 şirket numarası ile 71 – 75 Shelton Street, Londra, Birleşik Krallık adresinde şirket kuruluşu ve sanal ofis hizmeti veren bir şirkettir.

18 yaşını dolduran ve herhangi bir ülkenin vatandaşı olan herkes ABD’de ikamet etmese dahi Delaware Eyaleti’nde şirket kurabilir ve uzaktan yönetebilir. Sadece çevrimiçi olarak Global Enterpriser aracılığı ile şirket kuruluş sürecini hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

Geçerli bir pasaport ya da kimlik kartı ile ikamet adresinizi doğrulayabileceğiniz bir belge dışında şirket kurulumu için ek evraklar gerekmemektedir. Başvuru formunda gireceğiniz kişisel ve şirket yapınızı gösteren bilgiler doğrultusunda başvurunuz yapılır.

Global Enterpriser aracılığı ile başvurunuzu tamamladıktan sonra, Delaware Eyaleti’nin İdari Ofisi’ne (Division of Corporations)’a başvurunuz yapılmaktadır. Başvurunuz eğer Temel Paket üzerinden yapılmışsa 30 iş günü, Pro Paket üzerinden yapılmışsa 5 iş günü içinde sonuçlanmaltadır.

Delaware Eyalet Sekreterliği tarafından şirket kurulumunuz başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra kurulum evraklarınız Global Enterpriser’a teslim edilir. Üyelik panelinizde bulunan Şirketlerim bölümüne kurulum evraklarınızın dijital kopyası yüklenir.

Başvuru aşamasında herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Başvurunuz tarafımıza ulaştıktan sonra üyeliğiniz kontrol edilir ve sonrasında onaylanır. Üyeliğinizin onaylandığına dair bir e-posta tarafınıza gönderilir ve Üyelik Panel’den giriş yaparak Faturalar bölümünde şirket kurulum ücretini ve ödemeyi yapacağınız şirket banka hesabını bulabilirsiniz. Şirket kurulum ücreti EFT/HAVALE yöntemi ya da Kredi Kartı ile ödenebilir. Kredi Kartı ödemelerinde kurulum ücreti değişiklik gösterebilir.

Şirket Yönetimi

Şirketiniz için yapacağınız yapısal değişiklikleri Global Enterpriser üyelik paneliniz üzerinden hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şirket hissedar/yönetici/sekreter atama ya da görev sonlandırma, şirket faaliyet alanı değiştirme ya da ekleme, sermaye artırımı, şirket ünvan değişikliği gibi yapacağınız düzenlemeler için işlem başına ücret ödemeyeceksiniz.

Şirketiniz için bir mali müşavir ile çalışmak zorunda değilsiniz. Şirketiniz için tayin ettiğiniz yöneticiniz şirketin herşeyinden sorumlu olduğu gibi muhasebe kayıtlarından da sorumludur. Ancak profesyonel bir hizmete ihtiyaç duyduğunuzda bir mali müşavir ile çalışabilirsiniz.

Şirketiniz kurulduktan sonra, eğer bir mali müşavir ile çalışmak istemezseniz, sizin için ücretsiz olarak bir muhasebe takip programı sağlıyoruz. Web tabanlı bu program ile müşteri ve tedarikçi hesapları oluşturabilir, fatura kesip müşterilerinize gönderebilir ve giderlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Detaylı raporlama sistemi ile bilanço tablonuz, kar ve zarar tablonuz, vergi özetiniz gibi önemli verilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Delaware Eyaleti’nde tescilli şirketler, satışlarına Satış Vergisi (GST) olarak da bilinen Katma Değer Vergisi (KDV) yansıtmamakta; böylelikle aylık ya da üç ayda bir eyalete herhangi bir vergi iadesinde de bulunmamaktadır.

Delaware Eyaleti’nde tescilli şirketiniz, yalnızca ABD içi geliri için Kurumlar Vergisi ödemektedir. Şirketiniz, ABD dışı geliri için Kurumlar Vergisi’nden muaftır.

Delaware Eyaleti’nde tescilli her şirket yılda bir kez 300 Amerikan Doları İmtiyaz Vergisi ödemektedir. İmtiyaz Vergisi (İngilizce Franchise Tax), Delaware Eyaleti’nde şirket sahibi olduğunuz için eyalete ödenmesi gereken yıllık sabit ücrettir. Şirketiniz aktif olarak ticaret yapsın ya da yapmasın bu vergiyi ödemekle mükelleftir.

Hissedar ve Yönetici Bilgileri

Delaware Eyaleti’nde şirket kurmak için hissedar(lar)ınızın ve varsa yöneticinizin isim ve soyisim bilgisi dışında farklı kişisel bilgilerin belirtilmesine ihtiyaç yoktur.

Delaware Eyaleti’nde şirket kurmanın en büyük avantajlarından biri tam gizliliktir. Eyalet hiçbir şekilde şirket hissedarlarının ve yöneticisinin bilgilerini halka açık bir şekilde paylaşmamaktadır.

Delaware Eyaleti’nde kurulacak bir şirket için yönetici tayin etme zorunluluğu yoktur. Hissedarlar şirket yönetiminden sorumlu olabilir. Dilerseniz hissedarlardan birini ayrıca yönetici olarak gösterebilirsiniz. Yönetici atamak isterseniz, hissedarlardan farklı birini tayin edebilirsiniz.

Delaware Eyaleti’nde bir limited şirket kurmak için asgari 1 hissedar belirtmeniz gerekmektedir. Azami olarak ise 9 hissedar belirtebilirsiniz.

Delaware Eyaleti’nde kurulacak bir limited şirketinin İşletme Sözleşmesi (Operating Agreement)’a sahip olması yasal bir zorunluluktur. Bu sözleşme limited şirketin mülkiyet ve yönetim yapısı ile birlikte işletme prosedürlerini belirler. Ayrıca şirket yapısında yapılacak herhangi bir değişiklik bu sözleşme üzerinden gerçekleşmektedir. Global Enterpriser olarak tüm müşterilerimizin İşletme Sözleşmesi’ni oluşturmakta ve kuruluş evraklarından biri olarak iletilmektedir.

Limited şirket kurulumu gerçekleştikten sonra şirket hissedarları için Hissedar Sertifikası düzenlenmekte ve kuruluş evraklarından biri olarak iletilmektedir. Bu sertifikada hissedar bilgisi ve sahip olduğu hisse belirtilmektedir.

Adres Hizmeti

Delaware dahil Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm eyaletlerde kurulacak şirketlerin bir Yasal Temsilci (Registered Agent) ile çalışması yasal bir zorunluluktur. Yasal temsilci, şirkete gönderilen resmi tebligatlar teslim almak üzere yetkikendirilen bir kişi veya kuruluştur. Global Enterpriser olarak kurulum paketlerimize ilk yıl Yasal Temsilci hizmetini ücretsiz dahil etmekteyiz. İkinci yıl itibari ile bu hizmetin yenilenmesi gerekmektedir. Ancak Yasal Temscilci bilgisi her zaman değiştirilebilir.

Yasal Temcilci ücreti şirket kurulum ücretine dahildir.

Delaware’de kuracağınız bir limited şirket için kayıtlı şirket adresi belirtmeniz gerekir. ABD’de yaşamıyorsanız bir adrese sahip olamayacağınız için, şirketinizin kayıtlı adresini kendi ofis adresimiz olarak göstermekteyiz. Şirketiniz Delaware Eyaleti’nin prestijli lokasyonlarından biri olan Dover’da kayıtlı olacaktır. Aktif Yasal Temsilci hizmetine sahip olduğunuz sürece bu adres hizmeti ücretsiz kalacaktır. Kayıtlı şirket adresinizin açık adresi şöyledir:

8 The Green, Suite A, Dover, DE, 19901, ABD.

Dijital Posta Hizmeti ile şirketinize resmi kurumlardan gelen postaları teslim alıyor ve aynı gün içinde dijital olarak size iletiyoruz. Bu hizmetten yararlanabilmek için aktif olarak Yasal Temsilci hizmetine sahip olmanız gerekmektedir.

Dilerseniz şirketinize özel atanacak suit numarası ile, kayıtlı şirket adresinizi benzersiz yapabilirsiniz. Ek bilgi için lütfen bize ulaşın.

Elbette! Kayıtlı şirket adresi için Delaware Eyaleti’nde erişime sahip olduğunuz bir adresi kayıtlı şirket adresi olarak kullanabilirsiniz. Başvuru formunda bunu belirtmeniz yeterli olacaktır.

Banka Hesapları ve Ödemeler

Elbette! ABD’de kurulan bir şirketin ABD bankaları ile çalışma gibi bir zorunluluğu olmadığı için, ister Türkiye’de isterseniz tüm dünya ülkelerinde şirketiniz için banka hesabı açabilirsiniz. Bunun için noter onaylı kurulum evraklarınız gerekebilir. Ancak şirketinizi kurduktan sonra Global Enterpriser olarak tüm para birimlerinde ödeme alıp gönderebileceğiniz Wise Kurumsal hesabınızı açmanız için sizinle WhatsApp üzerinden görüşerek yardımcı oluyoruz.

Dünya’nın en çok tercih edilen dijital bankacılık hizmeti olan Wise, şirketiniz için tüm para birimlerinde ödeme almanızı ve göndermenizi sağlamaktadır. Üstelik İngiliz Sterlini, Türk Lirası, Euro ve Dolar hesaplarınız için yerel banka hesabı ve IBAN numarası sağlayarak SWIFT işlemi gerçekleşmeden hızlı ve masrafsız bir şekilde ödeme almanızı sağlamaktadır. Örneğin her ne kadar şirketiniz İngiltere’de kurulmuş olsa dahi, şirketiniz adına Türk Lirası için TR ile başlayan bir IBAN numarası atanır ve Türkiye’deki müşterilerinizden hızlı bir şekilde, yabancı para transferi kategorisine girmeden, ödemelerinizi alabilirsiniz.

Wise Kurumsal hesabınızı açmanız için yalnızca bir kereliğine mahsus 31 Amerikan Doları değerinde bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeyi kredi / banka kartınızla yapabilirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra şirket yöneticinize ait pasaport / kimlik kartı fotoğrafını sisteme yüklerek güvenlik prosedürünü tamamlamanız gerekmektedir. Genelde aynı gün hesabınız açılmakla beraber, yoğunluğa göre hesabınızın onaylanması 3 iş gününü bulabilir. Kurulum ücretinin dışında, Wise hesabınızda aynı para birimlerinde alacağınız ödemeler için bir kesinti söz konusu olmaz. Ancak Wise dışındaki farklı hesaplara para gönderirken Wise işlem ücreti kesebilir.

ABD’de tescilli şirketler için Wise üzerinden fiziksel debit kart siparişi verebilir ve sanal kart oluşturabilirsiniz.

Yalnızca aktif 1 fiziksel debit karta sahip olabilirsiniz. Ancak hesabınıza ekip üyesi eklediğinizde her bir ekip üyesi için de kart oluşturulabilir. 24 saat içinde ise en fazla 3 adet sanal kart oluşturabilirsiniz. Her 24 saatte bir bu limit hakkınız yenilenmektedir.

Şirketiniz kurulduktan sonra Global Enterpriser olarak, müşterilerinizden kredi ya da debit kartları aracılığı ile online ödeme alabileceğiniz, dünyanın en çok tercih edilen sanal pos tedarikçisi olan Stripe hesabınızı ücretsiz bir şekilde açıp teslim etmekteyiz. Stripe ile tüm para birimlerinde ödeme alabilirsiniz.

Stripe hesabınız tamamen ücretsizdir. Ancak alacağınız ödemeler için Stripe işlem başına komisyon kesmektedir. Bu komisyon oranı %2.9 + 2.5₺’dir. Örneğin, müşterinizden 100₺ tutarında bir ödeme aldınız. Bu ödemenin 5.4₺’si Stripe tarafından kesilir ve hesabınıza 94.6₺ gönderilir.

Stripe hesabınızdaki her ödeme 7 gün boyunca Stripe tarafından tutulur ve 7. günün sonunda Stripe hesabınıza bağladığınız banka hesabınıza yatırılır. Bu işlem otomatik gerçekleşmektedir.

Her ne kadar Stripe şirket bilgilerinizi İngiltere Şirketler Evi’nden otomatik çekip hesap kurulumunu dakikalar içinde yapsa dahi, bazı durumlarda Stripe şirketinizi manuel doğrulamak için yöneticinize ait pasaport / kimlik kartı fotoğrafı isteyebilir. Bu belgeyi Stripe hesabınızdaki ilgili alanlara yükledikten sonra ödemeleriniz banka hesabınıza gönderilecektir.

Stripe API ya da hızlı entegrasyon araçları ile websiteniz ya da uygulamanız üzerinden ödeme alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için: Stripe API adresini ziyaret edebilirsiniz.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Canlı Destek
1
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Scan the code
Global Enterpriser
Merhaba! Yardımcı olmamızı ister misiniz?