Şirketiniz aylık ya da üç ayda bir olmak üzere katma değer vergisi ödeyecek mi?

Sizler İçin Yanıtladık.

GÜNCEL KDV ORANI
%0

MUAFYıllık geliri 2.000.000₺ altında kalan işletmeler Katma Değer Vergisi'nden muaftır.

GÜNCEL KDV ORANI
%5

İNDİRİMLİKitaplar, belirli market ürünleri, çocuk giyimi ve ulaşım hizmetleri gibi alanlara yönelik indirimli katma değer oranıdır.

GÜNCEL KDV ORANI
%20

STANDARTİndirimli veya vergiden muaf mal ve hizmetlerin dışında belirlenen standart katma değer oranıdır.

KDV, şirketin değil müşterinin devlete ödediği bir vergi türüdür. Ancak biz bu vergiyi müşterilerimizden devlet adına toplayıp aylık veya üç aylık dönemlerde devlete iade ediyoruz.

Şirketinizin yıllık cirosu 2.000.000₺ aşmadığı takdirde KDV’den muaftır. Bu nedenle faturalarda KDV bildirmiyorsunuz veya aylık veya üç aylık bazda KDV iadesi yapmıyorsunuz.

Şirketinizin yıllık cirosu 2 milyon TL’yi aşıyorsa veya geçmesi bekleniyorsa öncelikle vergi kimlik numarası başvurusunda bulunmalısınız. Vergi Numarası oluşturulduktan sonra, faturalarınızda KDV’yi bildirmeniz ve KDV’yi Vergi ve Gümrük Departmanına aylık veya üç ayda bir iade etmeniz gerekir.

İngiltere’de Value Added Tax (VAT) olarak bilinen katma değer vergisi rejimi üç bölüme ayrılmaktadır: %20 oranında standart katma değer vergisi, %5 oranında indirimli katma değer vergisi ve %0 oranında katma değer vergisi muafiyeti. %0 KDV’ye tabi değildir. Isıtma projeleri, dumansız ürünler, sağlık ürünleri, enerji tasarruflu ürünler, çocuk koltukları gibi birçok üründe %5 KDV indirimi geçerlidir. Kitaplar, gazeteler, dergiler, bazı market ürünleri, çocuk giyim ve ayakkabıları ile ulaşım hizmetleri gibi öğeler için geçerlidir. Bu kategorilerin dışındaki tüm ürün ve hizmetler standart KDV oranlarına tabidir.

kesinlikle! Firmanızın yıllık cirosu 2 milyon TL’yi aşmasa dahi Mali ve Gümrük Müdürlüğü’ne vergi kimlik numarası başvurusu yaparak KDV iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede firmanız KDV numarası ile prestij kazanır.

Bize Sorun

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Start typing and press Enter to search

  Shopping Cart

  Sepetinizde ürün bulunmuyor.

  Canlı Destek
  1
  Yardımcı olmamızı ister misiniz?
  Scan the code
  Global Enterpriser
  Merhaba! Yardımcı olmamızı ister misiniz?